Alle events

EA in het AI-tijdperk: evolutie of revolutie? - Sebastian Piest & Jan Willem van Veen

Aanmelden

Je kunt je nog aanmelden om deel te nemen.

Aanmelden Ik kom niet

dinsdag 27 oktober 2026 van 19:30 uur tot 21:00 uur
Enterprise architectuur in het AI-tijdperk: evolutie of revolutie?  
- Partner event van DANW, vrij toegankelijk voor KNVI leden
Tijd: 19:30 tot 21:00 uur
Inschrijfperiode: dinsdag 7 april 2026 t/m dinsdag 27 oktober 2026
Locatie: On-line
 

Wat als AI niet alleen je architectuurwerk ondersteunt, maar de manier waarop we enterprise architectuur bedrijven fundamenteel verandert?

Generatieve AI ontwikkelt zich razendsnel. Maar wat betekent dit écht voor de enterprise architect? Blijven we bestaande werkwijzen slimmer en sneller uitvoeren, of staan we aan de vooravond van een fundamenteel andere architectuurpraktijk? En welke rol speelt de architect daarin nog?

In dit interactieve DANW-webinar verkennen Sebastian Piest (Universiteit Twente) en Jan Willem van Veen (ArchiXL) de impact van AI op het vakgebied, de benodigde capabilities en de toekomst van de architectuurprofessional.

Sebastian schetst vanuit recent wetenschappelijk onderzoek hoe AI het architectuurvak verandert. Welke ontwikkelingen zijn wetenschappelijk onderbouwd, welke mogelijkheden dienen zich aan en wat betekent dit voor de kennis, vaardigheden en verantwoordelijkheden van de enterprise architect?

Jan Willem laat vervolgens met een live demo van SemanticXL, een in zes maanden volledig met AI ontwikkelde EAM-tool, zien wat vandaag al mogelijk is: van AI-ondersteunde modelgeneratie en kwaliteitsanalyses tot een nieuwe manier van werken waarin AI-agents via MCP, metadata en kennisgrafen architectuur verbinden met actuele organisatiegegevens.

Daarbij stellen we AI concrete architectuurvragen en vergelijken we generieke AI-antwoorden met antwoorden die rekening houden met de specifieke organisatiecontext. Wat verandert er wanneer AI niet alleen beschikt over algemene kennis, maar ook toegang heeft tot de begrippen, modellen, relaties, principes en beleidskaders van een organisatie?

We onderzoeken hoe architectuur zich kan ontwikkelen van een verzameling modellen en documenten naar een levende, samenhangende kennisbasis die niet alleen door mensen, maar ook door AI-agents kan worden geraadpleegd en gebruikt. En wat gebeurt er als die agents vervolgens zelf architectuuranalyses uitvoeren, inconsistenties signaleren, impactanalyses voorbereiden en architectuurvoorstellen toetsen aan vastgestelde kaders?

Ook het ontwikkelproces van SemanticXL roept een interessante vraag op. Als een EAM-tool in zes maanden met AI ontwikkeld kan worden, wat zegt dat dan over de toekomstige ontwikkeling van architectuurtools en de verhouding tussen architect, ontwikkelaar en AI?

De centrale vraag blijft: optimaliseren we het bestaande, of moeten we enterprise architectuur opnieuw uitvinden?

Want als AI steeds meer architectuurwerk kan uitvoeren, verschuift mogelijk ook de rol van de enterprise architect. Van het zelf produceren en onderhouden van modellen naar het formuleren van de juiste vragen, het organiseren van betrouwbare architectuurkennis, het beoordelen van AI-resultaten en het bewaken van samenhang, kwaliteit en richting.

Dat vraagt niet alleen om nieuwe technische capabilities, maar ook om een kritische blik op AI-governance. Hoe zorgen we dat AI-agents werken met betrouwbare gegevens? Hoe maken we hun analyses en aanbevelingen herleidbaar en toetsbaar? En wie blijft verantwoordelijk voor architectuurbesluiten wanneer AI een steeds grotere rol speelt in de voorbereiding ervan?

We sluiten af met een interactieve discussie over de toekomstige rol van de architect, de samenwerking met AI-agents, AI-governance en de professionalisering van ons vakgebied.

Geen AI-hype of toekomstmuziek, maar onderzoek, een werkende demonstratie en een kritisch gesprek over de toekomst van enterprise architectuur.

Of je nu al experimenteert met AI of nog kritisch afwacht: dit webinar daagt je uit om verder te kijken dan de volgende AI-feature van je EAM-tool.

Programma

Dinsdag 27 oktober 2026 | 19:30–21:00 uur

19:30 Opening door DANW

19:35 Recent wetenschappelijk onderzoek – Sebastian Piest

19:55 Live demo SemanticXL – Jan Willem van Veen

20:30 Interactieve discussie

21:00 Einde webinar

Algemene info

Ticket Prijs
Leden Gratis
Niet-leden € 25,00
Online

Organisator

Architectuur

Volg ons op social media