Beluister De KNVI Podcast aflevering 27 - Informatie voor zorgprofessionals - Daphne Spoolder
In deze 27e aflevering van de KNVI podcast spreken Marijn Plomp en Wouter Bronsgeest met één van de eigen leden, namelijk Daphne Spoolder. Een echte informatieprofessional in hart en nieren, met aanstekelijk enthousiasme voor het vak. Luister en leer!
Dit is een podcastaflevering waarin praktijk, wetenschap en onderwijs elkaar écht ontmoeten. Daphne Spoolder is biomedisch informatiespecialist en voorzitter van de Special Interest Group Biomedische Informatie van de KNVI. Daphne Spoolder werkt in het St. Antonius Ziekenhuis in Utrecht en Nieuwegein. Ze vertelt hoe ze collega’s (artsen, verpleegkundigen, paramedici, onderzoekers en studenten) helpt met het zoeken en vinden van de juiste informatie in een enorme hoeveelheid artikelen en data.Het is belangrijk dat zorgprofessionals en onderzoekers in een ziekenhuis betrouwbare, actuele en relevante informatie gebruiken. De juiste zoektermen, geschikte databases, goede en betrouwbare bronnen en AI zijn allemaal middelen die ingezet worden om informatie goed boven tafel te krijgen. Niet te veel, en zeker ook niet te weinig artikelen. Dat is een grote uitdaging en vergt kennis en kunde van het medisch domein en het informatiedomein.
Daphne is niet alleen aan het werk voor anderen, ze doet ook zelf onderzoek en publiceert daar ook over: Samen met collega’s onderzocht ze hoe ondersteunend leiderschap, een veilige teamcultuur en échte waardering verpleegkundigen helpen boeien, binden en behouden. Hun werk kreeg landelijke aandacht én een Santeon-nominatie. En de leukste projecten: het doen van grote systematische reviews. Zo deed ze recent een systematische review over een urgent maar onderbelicht thema: blaaskrampen bij katheters. Daar kwamen praktische aanbevelingen uit voor verpleegkundigen, over wat zij kunnen doen wanneer patiënten klachten ervaren. Een mooi voorbeeld van hoe belangrijk een biomedisch informatiespecialist is!
>> Beluister S2: aflevering 27